Z BioInf
Wersja z dnia 14:38, 6 lis 2012 autorstwa Mkolin (dyskusja | edycje) (Maślan sodu)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Maślan sodu

Maślan sodu jest solą kwasu masłowego charakteryzującą się większą stabilnością i mniej przykrym zapachem niż kwas masłowy, stąd znalazł on swoje zastosowanie w badaniach oraz jako dodatek do preparatów mlekozastępczych i suplement diety. Liczne badania wykazały, iż maślan sodu ma wiele pozytywnych właściwości z punktu widzenia gastroenterologicznego. Naturalnie, powstaje on w jelicie grubym przy udziale bakterii fermentacyjnych. Wzór strukturalny maślanu sodu jest przedstawiony na rysunku 1.

Rysunek 1. Wzór strukturalny maślanu sodu (źródło: http://www.newdruginfo.com/pharmacopeia/usp28/v28230/usp28nf23s0_m75990.htm).

Wykazano, iż maślan sodu ma pozytywne efekty oddziaływania na kolonocyty jelit i jest dla nich źródłem energii. Stymuluje także ich wzrost i różnicowanie. Ponadto, badania na zwierzętach wykazały, iż maślan wywiera troficzny wpływ na błonę śluzową przewodu pokarmowego, powodując większe przyrosty ciała i poprawiając kondycję fizyczną prosiąt. Zmniejszał także odsetek owrzodzeń w żołądku, zwiększenie liczby i rozmiarów komórek kosmków jelitowych. Co ciekawe, w kontekście do komórek stranformowanych maślan wykazuje przeciwstawne działanie, eliminując je na drodze apoptozy. Wśród głównych mechanizmów molekularnych odpowiadających za działanie maślanu, główną rolę odgrywa jego zdolność hamowania inhibitorów deacetylaz histonów, przez co modyfikuje on procesy ekspresji genów w komórkach.

Literatura

  1. http://www.termedia.pl/Artykul-pogladowy-Kwas-maslowy-w-przewodzie-pokarmowym,41,14861,1,0.html
  2. http://www.advms.pl/?q=system/files/11_52Pajak.pdf